واتچ ماهان

چه چیز یک جامعه را می‌سازد یا از هم می‌پاشاند

۲۳ بهمن ۱۳۹۶

 

«سیاره جناب آقا سَملر» نوشته سال بلو به همراه ترجمه گلبرگ درویشیان منتشر انجام گرفت

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳

 

 

سال بلو نویسنده برجسته آمریکایی و برنده جوایز نوبل ادبی، پولیتزر و سه جایزه ملی کتاب آمریکا
در کتاب سیاره جناب آقا سَملر مخاطب را درگیر فهمیدن این می‌کند که چه چیز یک جامعه را می‌سازد یا از هم می‌پاشاند. چه چیزی موجب می‌شود یک تمدن، سنگدلی و بی‌رحمی را به‌عنوان بهترین راه برای فهمیدن امیال و آرزوها و مواجهه به همراه ترس‌هایش برگزیند.

Saul Bellow

 

Saul Bellow

به نقل خبرگزاری کتاب ایران(واتچ ماهان)، «سیاره جناب آقا سَملر» نوشته سال بلو پر از گفت‌و گوهای ذهنی شخصیت اصلی داستان است و امکان دارد همین مسئله کار خواندن آن را برای مخاطبه همراهن رمان‌های حطی و ساده دشوار کند. ولی در عوض خوانندگانی که حوصله به خرج بدهند آن را به همراه دقت بخوانند، برای فهم مفهومش، امکان دارد خواندن آن را دوبه همراهره شروع کنند. به همراه این اوصاف است که گلبرگ درویشیان مترجم کتاب نیز تاکید دارد تا مخاطب فارسی زبه همراهن در خواندن آن حوصله بخرج بدهد.

مترجم در بخش‌هایی از رمان دست به ارائه پی نوشت‌هایی داده است تا خواندن را برای مخاطب فارسی زبه همراهن راحت‌تر کند.

 

گلبرگ درویشیان در مقدمه کتاب می‌نویسد: سال بلو (۱۹۱۵ ـ ۲۰۰۵) تنها نویسنده‌ای که ۳ جایزه ملی را، برای رمان‌های ماجراها ی اوگی مارچ، هرزاگ، و سایره جناب آقا سملر دریافت انجامه است. در سال ۱۹۷۵، جایزه پولیتزر را برای برای رمان هدیه هومبولت دریافت انجام.

جایزه نوبل ادبی در سال ۱۹۷۶ به او اهدا انجام گرفت «برای درک شرایط انسانی و بررسی موشکافانه فرهنگ معاصر که در آثارش به‌خوبی به چشم می‌خورد.» در سال ۱۹۹۰، جناب آقا بلو مدال بنیاد جایزه کتاب ملی را برای تلاش برجسته‌اش در خلق آثار آمریکایی از آن خود انجام. او همچنین مدال ملی هنر را نیز دریافت انجامه است. از آثار او می‌توان به این موارد اشاره انجام: آقا معلق (۱۹۴۴)، قربه همراهنی (۱۹۴۷)، ماجراهای اوگی مارچ (۱۹۵۳)، دم را دریاب (۱۹۵۶)، هندرسون شاه به همراهرانی (۱۹۵۹)، هرزاگ (۱۹۶۴)، خاطرات موزبی (۱۹۶۹)، سیاره جناب آقا سملر (۱۹۷۰)، هدیه هومبولت (۱۹۷۵)، رفت و برگشت به اورشلیم (۱۹۷۶)، دسامبر رئیس دانشکده (۱۹۸۲)، او به همراه پایی در دهان و داستان‌های دیگر (۱۹۸۴)، خیلی‌ها از دل شکستگی می‌میرند (۱۹۸۷)، سرقت (۱۹۸۹)، ارتبه همراهط بلاروسا (۱۹۸۹)، چیزی که مرا به همراه آن به یاد بیاوری (۱۹۹۱)، تکمیلا منطقی است (۱۹۹۴)، حقیقی (۱۹۹۷)، راولشتاین (۲۰۰۰)، و مجموعه داستان‌ها (۲۰۰۱).

 

بخشی از متن کتاب:

احتمالاً امیل به همراه آن رولز رویس خانومدگی حسادت برانگیزی داشت. این لیموزین نقره‌ای برایش مانند شیر آبی بود که هر لحظه می‌توانست آن را بچرخاند. از رقابت مصیبت‌به همراهر و پراضطراب و کینه‌توزی و نفرت و ستیزه‌جویی میان رانندگان عادی ماشین‌های ارزان‌تر تکمیلا دور بود. حتی به همراه وجود این که دوبله پارک انجامه بود پلیس‌ها مزاحمش نمی‌انجام گرفتند.

همین‌طور که کنار آن ماشین مجلل ایستاده بود، می‌انجام گرفت دید که نشیمنگاهش، در آن شلوار رسمی اتو کشیده‌اش، نسبت به نشیمنگاه افزایش آقام به زمین نزدیک‌تر بود. به نظر می‌رسید شخصیت جدی و آرامی داشته به همراهانجام گرفت. چین و چروک‌هایی عمیق در صورتش دیده می‌انجام گرفت و لب‌هایش را طوری جمع می‌انجام که هیچ‌گاه دندان‌هایش نمایان نمی‌انجام گرفتند. موهایش را که از وسط به همراهز انجامه بود مانند تشت بزرگ دسته‌داری تا روی گوش‌هایش می‌رسید و بینی بزرگی مانند ساونارولا داشت. روی پلاک ماشین هنوز حروف ام‌دی نشانه ایالت مریلند آمریکا دیده می‌انجام گرفت.

در نور اندکی که از تودوزی خاکستری ماشین منتصویر می‌انجام گرفت صورت ته‌ریش‌دار والاس مشخص بود. از چشمان درشتش معلوم بود می‌خواهد ادب را رعایت انجامه و برای سرگرم انجامن او چیزی بگوید. به همراه در نظر گرفتن این که والاس تا چه حد مشغول و درگیر کسب و کار، مشکلات شخصی و مرگ بود، می‌انجام گرفت فهمید چقدر سخاوتمند است و این کار چقدر به همراهید برایش سخت به همراهانجام گرفت؛ این همه تلاش و تقلا و حرکت، چه انرژی‌ای به همراهید صرف می‌انجام. این که برای دایی پیرش لبخندی به لبش بنشاند.

والاس به همراه لبخند گفت: «امیل راننده کاستلو و لاکی لوسیانو هم بوده است.»

«لوسیانو؟ دوست الیا؟ بله، همان مافیای معروف. آنگلا گفته بود.»

«دوستی‌شان مربوط به قدیم‌هاست.»

«سیاره جناب آقا سَملر» نوشته سال بلو به همراه ترجمه گلبرگ درویشیان  در نشر ورا و به همراه قیمت ۲۶۰۰۰ تومان منتشر انجام گرفته است.