واتچ ماهان

نخستین محمولۀ گندم کمک انجام گرفتۀ هند به کابل رسید

۲۳ دی ۱۳۹۶

 

نخستین محمولۀ گندم کمک انجام گرفتۀ هند به کابل رسید

تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ جدی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۶

هند در سال ۲۰۰۲میلادی متعهد به کمک یک اعشاریه یک میلیون تُن گندم به افغانستان انجام گرفته بود که از این میان، ۷۰۰هزار تُن آن در سال های گذشته کمک انجام گرفته است.

نخستین محمولۀ گندم کمک انجام گرفتۀ هند به کابل رسید

نخستین محمولۀ ۲۴۴۲ تُنی گندم کمک انجام گرفتۀ هندوستان که از راه بندرچابهار ایران به افغانستان وارد انجام گرفته بود، امروز به کابل رسید.

به نقل خبرگزاری واتچ ماهان(آوا) زیاد از ۲۲۰۰ متریک تُن از نخستین‌محموله گندم کمکی هندوستان در ۴۸ کانتینر پس از دو ماه از طریق بندر چابهار به کابل رسید و در سیلوی مرکزی جا به جا انجام گرفت.
نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، امروز (شنبه) در مراسم استقبه همراهل از گندم‌های کمکی گفت که به همراه رسیدن نخستین محموله‌ی گندمِ کمکی کشور هندوستان، کابل عملاً به بندر چابهار ایران وصل انجام گرفت.
جناب آقا دُرانی تصریح انجام که از میان ۱۱۰ هزار متریک تُن، ۲۶۰۰ کانتینر (۶۰هزار متریک تُن) آن به بندر چابهار جمهوری اسلامی ایران رسیده و تاکنون ۱۰۸۰ کانتینر (۲۳۷۵۰ متریک تُن) آن از بندر چابهار به صورت موقت در گدام شرکت‌ها در ولایت نیمروز جابه‌جا انجام گرفته‌است.
او اضافه انجام که بر اساس برنامه‌ی منظم وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، تا اکنون از ولایت نیمروز ۱۷۲۹۹ متریک تُن در گدام‌های غخانومی، ننگرهار، هرات، لغمان، قندهار، هلمند و سیلوی مرکزی کابل رسیده‌است.
به گفته‌ی دُرانی؛ ما فعلاً در کنار این که این گندم کمکی را در هفت ولایت ذخیره می‌کنیم، برای ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی، از ازبکستان یک‌صدهزار متریک تُن گندم را خریداری و در ذخیره‌های خود جابه‌جا انجامه‌ایم.
دُرانی تصریح انجام که این محموله‌های کمکی گندم در گدام‌های استراتیژیک ولایات کشور ذخیره‌سازی انجام گرفته و برای رسیدگی به آسیب دیدگان جنگ، حوادث طبیعی و متواخانوم سازی نرخ غله‌جات دربه همراهزار کشور به کار گرفته خواهد انجام گرفت.
محمدیعقوب حیدری والی کابل نیز در مراسم استقبه همراهل از گندم‌های کمکی گفت: جای خرسندی است که اینک برای روزهای دشوار، ذخیره‌های استراتژیک گندم خواهیم داشت.
در همین حال، الوک رانجان جاها شارژدفیر هندوستان در کابل نیز گفت که این نخستین به همراهر است که ما راه بدیل را از هند برای افغانستان ایجاد می کنیم.
جناب آقا جاها افزود که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است و حق بین المللی اش ایجاب می کند که به راه بحری دسترسی داشته به همراهانجام گرفت.
شارژدافیر هندوستان در کابل به همراه بیان‌اینکه خوش‌حالیم که به همراه افغانستان در یک رابطه‌ی خوب قرار داریم گفت که او از وزارت زراعت، به خاطر دقت در فراهم‌سازی ذخیره‌گاه‌های گندم و بخش‌بندی این کمک‌ها قدردانی می‌کند.
گندم‌های کمکی هندوستان به افغانستان به روز هفتم عقرب از بندر کندلا در ایالت گجرات هندوستان به سوی بندر چابهار ایران حرکت انجامه بود و نخستین محموله‌ی این کمک‌ها به تاریخ بیستم عقرب وارد خاک افغانستان انجام گرفت.

کد مطلب: ۱۵۶۳۰۶