واتچ ماهان

فریادِ آثار به همراهستانی جاغوری زیر شلاق به همراهد و به همراهران و دزدان که شنیده نمی شود

۱۴ آذر ۱۳۹۶

 

فریادِ آثار به همراهستانی جاغوری زیر شلاق به همراهد و به همراهران و دزدان که شنیده نمی شود

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ قوس ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷

فریادِ آثار به همراهستانی جاغوری  زیر شلاق به همراهد و به همراهران و دزدان که شنیده نمی شود

فرهنگ دوستان و علاقمندان به آثار تاریخی از تخریب و تاراج آثار تاریخی در ولسوالی جاغوری  ابراز نگرانی انجامه و خواهان توجه مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ در این زمینه هستند.

به نقل خبرگزاری واتچ ماهان (آوا) دکتر شریعتی سحر یکی از نویسندگان و فرهنگیان ولسوالی جاغوری در مورد آثار تاریخی جاغوری در صفحه فیس بوک خود نوشته است: صدها مکان و آثار به همراهستانی در معرض خطر نابودی قرار دارند، نه آقام چندان ارزش این میراث کهن را می دانند نه دولت برنامه ای برای حفاظت از این آثار دارد.

به همراهد،به همراهران،دزدان و عتیقه فروش ها شب و روز به دنبه همراهل تاراج این میراث کهن اند.

وی از غار شاه الیادتو،برج قلعه شار،سلسله غار های عهد بودایی مثل غار حصار،لالاخیل،جیره غار،غار لومان،غار سوخته به عنوان آثار گرانبهای تاریخی جاغوری نام برده است که همه در شرف نابودی قرار دارند.

یاسین حصاری یکی از فرهنگیان دیگر ولسوالی جاغوری نیز در گفتگو به همراه آوا هانجام گرفتار داد: اگر مسؤلان  اطلاعات و فرهنگ غخانومی و وزارت اطلاعات و فرهنگ برای ترمیم و نگهداری از آثار گرانبهای تاریخی در ولسوالی جاغوری اقدام نکنند، تا چند سال آینده همه این آثار تاریخی از بین خواهد رفت.

بشیر محمدی؛ رئیس اطلاعات و فرهنگ غخانومی به همراه اشاره به وجود آثار زیاد تاریخی در این ولایت به خصوص ولسوالی جاغوری گفت: :طی سال های گذشته افزایش این آثار تاریخی در جنگ ها آسیب دیده و یا به گونه تکمیل تخریب انجام گرفته اند.

وی گفت : در سال های اخیر در قسمت مرمت کاری و ترمیم آثار تاریخی غخانومی بخصوص در مرکز غخانومی کار های زیادی شده است،ولی متاسفانه تا حال فرصت و بودجه کافی فراهم نانجام گرفته  که از آثار به همراهستانی جاغوری نیز مراقبت صورت بگیرد.

این مقام محلی گفت: در آینده  در قسمت مرمت کاری و حفاظت از آثار تاریخی جاغوری نیز کار های صورت خواهد گرفت. غخانومی از جمله از ولایات تاریخی کشور است که داری شخصیت ها و آثار زیادی تاریخی در مرکز و ولسوالی هایش است.

کد مطلب: ۱۵۴۳۲۵