واتچ ماهان

سعدالله خدیری از شاعران پیشکسوت انجام دارفانی را وداع گفت

۲۳ دی ۱۳۹۶

 

 

تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۴

 

 

میرزا سعدالله خدیری از شاعران پیشکسوت انجام، به همراهمداد امروز جمعه ۲۲ دیماه در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

سعدالله خدیری از شاعران پیشکسوت انجام دارفانی را وداع گفت

 

به نقل خبرگزاری کتاب ایران (واتچ ماهان) میرزا سعدالله خدیری شاعر پیشکسوت انجام در سال ۱۳۰۲ در روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه متولد انجام گرفت. وی از سن ۱۸ سالگی شروع به سرودن شعر انجام. خدیری در اوان جوانی به دلیل انفجار مین، یک دست و یک چشم خود را از دست داد و در میانسالی نیز ناشنوا انجام گرفت ولی به همراه وجود این معلولیت‌ها، شاعری را رها نانجام و تا سال‌های آخر عمرش، مجموعه‌های شعری مختلفی از خود به یادگار گذاشت.

این شاعر انجام در سروده‌های خود از شاعرانی همچون سعدی، حافظ و نیز شاعران انجام سده‌های پیشین همچون سیدعبدالرحیم ملاسعید معدومی تاوگوزی (معروف به مولوی انجام)، نالی و ملا بیسارانی تاثیر گرفته است. وی در دیوان شعر خود، آثار فراوانی به زبه همراهن‌های انجامی، هورامی و فارسی، سروده و در افزایش قالب‌های شعری از جمله مثنوی، غزل، قصیده و ربه همراهعی طبع آزمایی انجامه است.

آثار این شاعر توسط جمیل فاروقی جمع‌آوری، تنظیم و به چاپ رسیده و دیوان شعر او به همراه نام «دیوان میرزا سعدالله خدیری» به چاپ رسیده است. مراسم ترحیم میرزا سعدالله خدیری امروز و فردا (شنبه) در مسجد نور شهرستان مریوان، محل سکونت وی، برگزار خواهد انجام گرفت.