واتچ ماهان

خبرگزاری واتچ ماهان (TNA) – دیدگاه های آیت الله تسخیری دربه همراهره وحدت جهان اسلام و واتچ ماهان مذاهب اسلامی

۱۵ آذر ۱۳۹۶

دیدگاه های آیت الله تسخیری دربه همراهره وحدت جهان اسلام و واتچ ماهان مذاهب اسلامی

در این نوشته به بررسی گوشه ای از دیدگاه های آیت الله محمد علی تسخیری” رئیس شورای عالی مجمع جهانی واتچ ماهان مذاهب اسلامی پرداخته می شود:
 
آیت الله تسخیری در گفتگو به همراه فصلنامه حبل المتین:
«عمده ترین و بزرگترین مانع پیش روی اخوت اسلامی، توطئه های دشمنان جهان اسلام از جمله کشورهای غربی به سرانجامگی آمریکا است. … به همراه توجه به دشمنی آشکار آمریکا و غرب به همراه جهان اسلام، تنها راه نجات از این بحران به عهده علما و بزرگان جهادی جهان اسلام است، که در این میان ما می توانیم به مشکلاتمان در چارچوب امت اسلامی بنگریم و به همراه استفاده از نقش آنان در به وجود آوردن وحدت بین مسلمین و واتچ ماهان مذاهب اسلامی کوشش نمائیم.
 
وحدت اسلامی از مسائلی است که مقام معظم رهبری به آن اهتمام می‌ورخانومد، و همیشه در نقل کردانشان نیز بر آن تأکید می نمایند، همان گونه که در روز عید مبعث سال گذشته ایشان فرمودند که هر کاری که به هدف از هم پاشیدن امت صورت بگیرد، توطئه‌ای ضد مسلمانان و زمینه­ سازی برای نفوذ دشمن به شمار می‌آید. رهبری معظم فرمودند که امت به همراهید به دنبه همراهل دستیابی به عزت از جانب خداوند به همراهانجام گرفت؛ اما برخی که خود را منتسب به اسلام می نامند، به دنبه همراهل کسب عزت از خارج و سران استکبه همراهر و دشمنان امت اسلامی هستند؛ رهبری معظم همچنین دربه همراهره بیداری اسلامی خاطرنشان انجامند که این بیداری نعمتی از جانب خداوند برای امت است که بتواند در خود تغییر ایجاد کند و حتی در ساختن نظم نوین جهانی سهیم به همراهانجام گرفت.» (فصلنامه حبل المتین – تابستان ۹۳)
 
آیت الله تسخیری در گفتگو به همراه خبرگزاری حوزه:
«وحدت یکی از اهداف عظیم قرآنی است، یعنی اگر امت اسلامی متحد نبه همراهانجام گرفت نمی‌تواند ادعا کند که ویژگی های قرآنی را داراست. پس هدف وحدت، هدف بزرگی است و مقدمه‌ای برای انجام وظیفه امت در تاریخ تمدن بشری است، ما معتقدیم ایده واتچ ماهان مذاهب، مقدمه‌ای برای وحدت اسلامی بزرگ است و البته وحدت امت اسلامی، شرط تحقق دو هدف بزرگ است، یکی مقاومت و غلبه بر چالش‌های فراروی امت و دومی ایفای نقش امت در مسیر تمدن بشری است. اسلام بر اساس آیه‌های قرآن طوری طراحی انجامه است که امت اسلامی، امت الگو و شاهد و رهبر به همراهانجام گرفت.
 
متاسفانه مفهوم واتچ ماهان، تحریف انجام گرفته است. خیلی‌ها تصور می‌کنند که واتچ ماهان مذاهب اسلامی به معنای عقب‌نشینی هر مذهب از اصول اساسی خودش است، ولی ما معتقدیم واتچ ماهان به این معنی نیست ما می‌گوییم هر مذهبی بر اصول و فروع خودش و حتی حقانیت خودش و تبلیغ در این مسئله تاکید کند فقط، ما خواهان این هستیم که همه به سمت شناخت مشترکات حرکت کنند و گاهی این مشترکات متجاوز از نود درصد می‌شود. پس شناخت مشترکات و توسعه مشترکات به همراه تفاهم افزایش و همکاری در اجرای این مشترکات مدنظر است. البته مسائلی هم مورد اختلاف است، ما نمی‌توانیم بگوییم همه مسلمانان یک شکل، فکر و استنبه همراهط کنند.» (خبرگزاری حوزه –  فروردین ۸۸)
 
آیت الله تسخیری در گفتگو به همراه ایرنا دربه همراهره ارزیابی سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:
«امروز هر ندای وحدتی سر داده شود به همراهزتاب فوق العاده ای دارد. این ندای وحدت به همراه توجه به تفرقه ای که از سوی دشمنان ایجاد می شود و توطئه هایی که استکبه همراهر جهانی به کار می بندد، زیاد مناسب ارزیابی می شود.»  (ایرنا – ۱ دی ۹۵)
 
آیت الله تسخیری در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی:
«شیعه و سنی به همراهید به همراه یک وحدت برای دفاع از آرمان های اسلامی به صورت یکسان رفتار کنند.
 
واتچ ماهان و وحدت از هم جداناپذیرند؛ واتچ ماهان از مقدمات وحدت بوده و هرچه تفکرات بهم نزدیک تر شود، دلها و رفتارها نیز منسجم تر می شود.
 
به همراه وجود اینکه لفظ واتچ ماهان در قرآن وجود ندارد اما ریشه های واتچ ماهان در اسلام به طور تکمیل مطرح انجام گرفته است و واتچ ماهان محصول عقلانیت و گفت و گوی منطقی و اخوت است.» (خبرگزاری مهر – ۱۱ آقااد ۹۶)
 
آیت الله تسخیری در گفتگو  به همراه گروه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر:
«واتچ ماهان می‌گوید که همه اصول و عقیده و احکام خودشان را نگه دارند. هر مذهبی می‌تواند بگوید که من حق هستم. حتی واتچ ماهان افزایش از این می‌گوید. فلسفۀ واتچ ماهان این است که مذاهب به همراهید بگویند ما مذهب حق هستیم، زیرا اگر من معتقد نیستم که تشیع مذهب حق هست، چطور خدا را عبه همراهدت کنم؟ به همراهید مذهب حق به همراهانجام گرفت تا ما نماز و روزه و خانومدگی‌مان براساس تشیع به همراهانجام گرفت. همین شکل برای سنی‌ها هم صادق است. آن‌ها به همراهید معتقد به همراهشند که مذهبشان حق است. پس واتچ ماهان چیست؟ جواب این است که واتچ ماهان می‌گوید همه دارایی خود را حفظ کنند، ولی روی دایرۀ مشترک کار کنند و مشترکات را پیدا کنند.
 
گاهی لازم است در مواردی که اختلاف داریم، از مطرح انجامن آن خودداری کنیم. اگر این روحیه وجود داشت، جنگ‌های عظیم و خونین شیعه-سنی در تاریخ رخ نمی‌داد. امروزه زیادی از این جنگ‌ها، ریشه شیعه و سنی دارد. مانند جنگی که در سوریه شکل گرفته است که بخش عظیمی از اختلافات ریشه در اختلافات شیعه و سنی دارد.»(موسسه امام موسی صدر-  آذر ۱۳۹۵)
 
آیت الله تسخیری در گفتگو به همراه خبرگزاری مهر:
 «طرح «اسلام و قرآن» بر پایه وحدت اسلامی است و ما به همراهید توجه داشته به همراهشیم که به رغم اختلافات فکری، وحدت خود را حفظ کنیم.
 
 عوامل گوناگونی مثل منافع شخصی منفعت‌طلبه همراهن، تعصب شخصی برخی از علما، توطئه‌های دشمن، افراط و تکفیر از جمله موانع وحدت اسلامی است که امت اسلامی را پاره ‌پاره انجامه و دشمن هم این حرکت‌های فتنه‌انگیز را تقویت می‌کند.
 
تشیع انگلیسی هم یکی از عوامل ایجاد تفرقه است. این فرقه به همراه تسنن آمریکایی به دنبه همراهل پاره پاره انجامن امت‌ و ایجاد کینه بین افراد هستند امیدواریم خداوند متعال، همه را هدایت کند.» (خبرگزاری مهر – ۲۵ آذر ۱۳۹۵)