واتچ ماهان

خبرگزاری واتچ ماهان (TNA) – برجام از ۱+۵ ، یک را از دست داده است/به وزارت خارجه دستور داده ام در زمانی کوتاه مذاکرات به همراه پنج کشور دیگر را انجام دهد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲


برجام از ۱+۵ ، یک را از دست داده است/به وزارت خارجه دستور داده ام در زمانی کوتاه مذاکرات به همراه پنج کشور دیگر را انجام دهد

به نقل خبرگزاری واتچ ماهان(تنا) به گرازش از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی سه شنبه شب درگفت وگوی تلویزیونی به همراه آقام دربه همراهره برجام، به همراه بیان اینکه برجام توافقی بین المللی و مورد تایید سازمان ملل بود، تصریح انجام: ایران به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل انجام و امشب مشخص انجام گرفت که عهدشکن کیست.
 
رئیس جمهور به همراه بیان اینکه امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم، گفت: امشب به همان نقل کردی رسیدیم که از چهل سال پیش آن را تکرار می‌انجامیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبندی دارد و آمریکا کشوری بوده که هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.
 
دکتر روحانی افزود: تاریخ ۴۰ ساله کشورمان و حتی قبل از آن به خوبی به ما می گوید که آمریکایی‌ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت‌های ناحیه همواره رفتار خصمانه‌ای داشته‌اند؛ از رفتار آنها در کودتا در ایران علیه دولت قانونی دکتر مصدق، تا مداخلات آمریکایی ها در زمان رژیم گذشته، حمایت از صدام و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن انسان‌های بی‌گناه توسط ناو آمریکایی و اقداماتی که علیه آقام افغانستان، عراق، یمن و ناحیه خاورمیانه و شمال آفریقا و علیه ملت‌های دیگر جهان روا داشته‌اند.
 
رئیس جمهور به همراه اشاره به اینکه آمریکایی‌ها امشب اعلام انجامند که از برجام خارج انجام گرفتند، خاطرنشان انجام: این در واقع تصریحی بود بر کاری که آنها در ماه‌های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند. آمریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز چه زمانی به همه تعهدات خود عمل انجامه بوده است؛ جز چند امضاء و چند بیانیه، آیا هرگز به نفع آقام ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل انجامه بودند یا نه؟
 
روحانی تصریح انجام: ملت ایران، طبق اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تعهد خود وفادار بوده و دولت ایران به همه تعهداتی که در برجام داشته عمل انجامه و آنها را اجرا انجامه است. امروز شاهدیم کشوری که به تعهدات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد، کیست
 
رئیس جمهور به همراه یادآوری اینکه برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می‌شود، گفت: برجام یک توافق چند جانبه و یک توافق بین‌المللی بوده، برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ قرار گرفته است. بنابراین آمریکا امشب رسماً اعلام انجام که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد.
 
دکتر روحانی به همراه اشاره به اینکه قبل از برجام هم جناب آقا ترامپ تعهدات خودش را نسبت به توافق تغییرات آب و هوایی پاریس نقض انجام و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج انجام گرفت، اضافه انجام: او از توافقات دیگری هم مثل توافقات تجاری خارج انجام گرفت. بنابراین این امر سابقه دار است.
 
رئیس جمهور اظهار داشت: آقام در همین دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از مواضع ترامپ حمایت انجام، رژیم نامشروع صهیونیستی بود؛ همان رژیمی که دانشمندان هسته‌ای کشورمان را به شهادت رساند، همان رژیمی که روزی در تاریخ سیاسی و خانومدگی‌اش نیست که در آن ظلم و جنایت علیه آقام ناحیه و بویژه ملت بزرگ فلسطین نبه همراهانجام گرفت.
 
روحانی تصریح انجام: از این لحظه توافق برجام بین ایران و ۵ کشور است. از این لحظه ۱+۵، یک را از دست داده است و در این شرایط ما به همراهید منتظر آن به همراهشیم که این کشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند انجام. به وزارت امور خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده به همراه مذاکرات به همراه کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر، یعنی روسیه و چین رایخانومی‌ها و هماهنگی‌ و مذاکرات لازم را انجام دهد.
 
رئیس جمهور تاکید انجام: اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که به همراه همکاری ۵ کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت ناحیه و جهان قدم‌های خودمان را برداریم.
 
دکتر روحانی ادامه داد: اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد انجام گرفت، به زودی به همراه آقام ایران صحبت خواهم انجام و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع آقام می‌رسانم.
 
رئیس جمهور به همراه تاکید بر اینکه آقام نبه همراهید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته به همراهشند، گفت: از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ انجامیم و تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ انجام گرفت بر همین مبنا بود.
 
دکتر روحانی افزود: ما به همراه برجام بدون آمریکا مواجه هستیم و آقام شاهد خواهند بود که رانجام گرفت اقتصادی و آرامش و ثبه همراهت به همراهزار ادامه خواهد یافت.
 
رئیس جمهور به همراه اشاره به اینکه ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تأمین خواهیم انجام، خاطرنشان انجام: در کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز آقام هیچگونه نگرانی نبه همراهید وجود داشته به همراهانجام گرفت.
 
دکتر روحانی به همراه تاکید بر اینکه ملت ایران از امشب مصمم‌تر و متحدتر از گذشته است، اظهار داشت: کار ترامپ یک جنگ روانی و یک فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا در فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.
 
رئیس جمهور افزود: تاریخ نشان خواهد داد همانگونه که ملت ما در برابر همه توطئه‌ها پیروز بوده در این ماجرا هم پیروز خواهد بود.
 
دکتر روحانی خاطرنشان انجام: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته به همراهشند تا در صورتی که مورد نیاز به همراهانجام گرفت، غنی‌سازی صنعتی خودمان را بدون محدودیت آغاز کنیم و ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می‌کنیم؛ به همراه دوستان و متحدین خودمان، به همراه اعضایی که پای برجام و توافق برجام امضاء انجامند و وفادار خواهند بود، به رایخانومی می‌پردازیم.
 
رئیس جمهور به همراه تاکید بر اینکه همه چیز وابسته به منافع ملی ماست، گفت: اگر منافع ملت ما در برجام تأمین به همراهانجام گرفت ما همین روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی به همراهانجام گرفت بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، آنگاه راه زیاد روشنی پیش روی خود داریم.
 
دکتر روحانی افزود: به آقام ایران اطمینان می‌دهم که دولت از ماه‌ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده انجامه و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی به همراه اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم انجام.
 
رئیس جمهور به همراه بیان اینکه آقام ما مشکلاتی را در خانومدگی روزمره خودشان در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده، به حول و قوه الهی احساس نخواهند انجام، اظهار داشت: امشب از یک نظر متأسفم که آقام آمریکا که آقام بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی انجام گرفته‌اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج انجام گرفته است.
 
دکتر روحانی تاکید انجام: بی‌تردید راه‌مان را به همراه موفقیت ادامه می‌دهیم و من به زودی در یک مصاحبه مفصل به همراه آقام عزیز و بزرگوارمان صحبت خواهم انجام.