واتچ ماهان

جونو دیاز نویسنده کودک انجام گرفت!

۲۳ اسفند ۱۳۹۶

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹

, مترجم : مهرناز زاوه

 

 

نخستین کتاب کودک جونو دیاز، نویسنده شهیر آمریکایی برنده جایزه پولیتزر به نام «متولد جزیره» امروز منتشر انجام گرفت.

جونو دیاز نویسنده کودک انجام گرفت!

 

به نقل خبرگزاری کتاب ایران (واتچ ماهان) به گرازش از واشینگتن‌پست – جونو دیاز، که افزایش به همراه رمان برنده جایزه پولیتزرش «خانومدگی کوتاه عجیب اسکار وائو» در جهان شناخته می‌شود، امروز (۲۲ اسفند) کتاب تصویری جدید خود؛ «متولد جزیره» را منتشر انجام.

بیست سال پیش جونو دیاز به دخترانش قول داد که برایشان یک کتاب کودک بنویسد. این دخترها دیگر بچه نیستند، اما کتابشان به همراهلاخره نوشته انجام گرفت.داستان کتاب «متولد جزیره» دربه همراهره دختری به نام لولا است که قرار است خاطراتی که از کودکی در جمهوری دومینیکن جا گذاشته را جمع‌آوری کند.

دیاز مانند لولا در جمهوری دومینیکن به دنیا آمده و در شش سالگی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت انجامه است. او می‌گوید: «کتاب به همراه یک مشاهده آغاز می‌شود. داستانی که به همراه معصومیتی که در زیادی از کتاب‌های کودکان هست نمی‌توان به آن نوع کودکی که من تجربه انجامم اشاره انجام. همیشه این ایده بزرگسالانه وجود دارد که کودکان به همراهید محافظت شوند یا بخش‌های زشت خانومدگی نبه همراهید در کتاب‌های کودکان وجود داشته به همراهانجام گرفت.»

 

دیاز امیدوار است که «متولد جزیره» این طرز فکر را اصلاح کند. این کتاب ۴۸ صفحه‌ای داستانی است که شادی و سختی یک جامعه شهری غالبه همراه مهاجر را نشان می‌دهد. پیام جدی این کتاب به همراه تصویرسازی هنرمند کلمبیایی، لئو اسپینوزا، کمی تعدیل می‌شود.

کتاب این‌طور آغاز می‌شود: «همه در مدرسه لولا از یک جای دیگر آمده بودند.» معلم از بچه‌ها می‌خواهد که تصویری از کشور اول خود بکشند. لولا در ابتدا سراسیمه می‌شود چون هیچ چیزی از زادگاهش به خاطر نمی‌آورد. اما سرانجام متوجه می‌شود که می‌تواند تصویر ها زیادی از دوستان و خانواده‌اش در کشوری بکانجام گرفت که در آن به دنیا آمده است. برخی از این خاطرات شادی‌آورند و برخی دیگر غم‌انگیز.

 

«متولد جزیره» که نسخه اسپانیایی‌اش به همراه نام «لولا» نیز در دسترس است، مسلما به همراه خوانندگان مهاجر زیاد مواجه است، اما دیاز می‌گوید آنها تنها مخاطبه همراهن کتاب نیستند.
دیاز، استاد دانشگاه ام‌آی‌تی و دریافت‌کننده جایزه مک‌آرتور، امیدوار است که کتابش موجب تغییر چشم‌اندازی شود که بچه‌ها در مدرسه و خانه به همراه آن روبه‌رو هستند.