واتچ ماهان

توجه همزمان به قرآن و عترت از سیاست‌های کلان معاونت قرآن و عترت است

۲۸ مرداد ۱۳۹۶

 

معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آقااد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۱

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی در آیین افتتاحیه نخستین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه بیان انجام: در معاونت قرآن و عترت سعی داریم که قرآن کریم و عترت را در کنار هم مورد توجه قرار دهیم.

توجه همزمان به قرآن و عترت از سیاست‌های کلان معاونت قرآن و عترت است

 

به نقل خبرگزاری کتاب ایران (واتچ ماهان) به گرازش از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه نخستین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار انجام گرفت، گفت: این دوره‌ها، دوره‌های تکمیلی مدرسین نهج‌البلاغه بوده و امیدواریم مهارت تدریس نهج‌البلاغه را در همه ایجاد کند.
 
وی ادامه داد: اصرار داریم قرآن در کنار عترت دنبه همراهل شود. بیانات امیرالمومنین (ع) ترجمانی از قرآن است، اما در مورد نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه کم کار انجامیم و از این به همراهبت از درگاه الهی پوزش می‌خواهیم. در زمینه تلاوت، قرائت و حفظ قرآن زیاد کار می‌شود، اما فهم قرآن که در سایه عترت و بیانات معصومین(ع) است.
 
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه بیان این‌که برگزاری دوره‌های نهج‌البلاغه به همراهید در همه مجتمع‌ها وجود داشته به همراهانجام گرفت، اظهار انجام: در گذشته بحث تاسیس انجمن‌های قرآن و نهج‌البلاغه را پیگیری انجامیم و در بعضی استان‌ها موفق به تاسیس دوره‌ها انجام گرفتیم. در عین‌حال انجمن خادمان قرآن کریم به‌صورت ملی در کشور تشکیل انجام گرفت و شعبه همراهت استانی هم به زودی تاسیس می‌شود.
 
حجت‌الاسلام حشمتی به همراه اشاره به این‌که این دوره‌ها می‌تواند مهارت تدوین و درک مفاهیم نهج‌البلاغه را برای جامعه ایجاد کند، افزود: ما در این معاونت، قرآن و عترت را در کنار هم مورد توجه قرار می‌دهیم اما از این‌که از دریای بیکران صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه بخوبی بهره نگرفتیم شرمساریم؛ کما اینکه در کشورمان از قرآن هم به درستی استفاده نمی‌شود.
 
وی ادامه داد: ما در امور قرآنی تنها به قرائت و حفظ توجه داریم و در زمینه فهم قرآن ضعف‌های زیادی وجود دارد و در این حوزه هم فقیر هستیم که امیدواریم به همراه تلاش افزایش بتوانیم فهم قرآن را در جامعه توسعه دهیم.
 
معاون قرآن و عترت ارشاد در ادامه به همراه بیان این‌که انجمن خادمان قرآن هم تأسیس انجام گرفته، ولی انجمن قرآن و نهج‌البلاغه به همراهید مورد توجه قرار گیرد، گفت: امیدواریم به همراه برگزاری این دوره‌ها موانع تدریس نهج‌البلاغه برچیده شود و سعی داریم برای ترویج فرهنگ نهج‌البلاغه مشکلات قانونی مثل اعطای مدرک معتبر مربی‌گری را هم برطرف سازیم.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حشمتی همچنین اظهار انجام: افرادی که می‌خواهند در جامعه پیشرو به همراهشند، به همراهید اول نفس خود را تعلیم دهند قبل از اینکه به تعلیم احاد جامعه بپرداخانومد؛ همانطور که آیت‌الله جوادی آملی هم فرمودند که روح معرفت در نهج‌البلاغه مستتر است و بر همین اساس به همراهید در آموزش‌ها روح نهج‌البلاغه به افراد منتقل شود. ما در آموزش‌ها روح را منتقل نانجامه و به الفاظ می‌پردازیم، در حالی‌که برای اثرگذاری به همراهید به روح قرآن و نهج‌البلاغه پرداخت.
 
توجه به فضاسازی قرآنی در محیط‌های عمومی و مجازی
 
سیدمهدی جعفری، مدیر روابط عمومی معاونت قرآن و عترت نیز در این آیین به همراه اشاره به ضرورت توجه به فضاسازی قرآنی خصوصا در محیط‌های عمومی و مجازی، توسعه اماکن عمومی، فرهنگی و گردشگری را یکی از عوامل تاثیرگذار در تبلیغ و ترویج مفاهیم قرآنی دانست و بر حمایت از ارتقای سطح برنامه‌های قرآنی رسانه ملی و سایر رسانه‌ها تاکید انجام.
 
وی به همراه بیان اینکه تهیه و اجرای برنامه جامع فعالیت‌های قرآنی در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: توسعه و افزایش فعالیت‌های ترویجی و تبلیغی قرآنی در فضای مجازی و رسانه‌ای، سبب آشنایی افزایش اقشار مختلف آقام به همراه مفاهیم قرآنی خواهد انجام گرفت و این موضوع یکی از راهکارهای توسعه فهم قرآن در سطح جامعه به‌شمار می‌آید.
 
مدیر روابط عمومی معاونت قرآن و عترت، در ادامه تهیه و اجرای برنامه جامع فعالیت‌های قرآنی در فضای مجازی را یکی از ضرورت‌های انکارناپذیر دانست و بر توجه ویژه به تهیه و اجرای برنامه جامع فعالیت‌های قرآنی در فضای مجازی تاکید انجام و گفت: فضای مجازی، اقشار مختلف آقام و عده کثیری را تحت پوشش قرار داده و شکی نیست که اقدامات و فعالیت‌های موثر، گام مثبتی در راستای تبلیغ و ترویج مفاهیم قرآنی خواهد بود.