واتچ ماهان

توافق رهبران هند و روسیه برای پیش‌برد یک پروژه مشترک توسعه‌یی در افغانستان

۳ خرداد ۱۳۹۷

توافق رهبران هند و روسیه برای پیش‌برد یک پروژه مشترک توسعه‌یی در افغانستان
به دنبه همراهل سفر غیررسمی روز دوشنبه(۳۱ ثور) نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به شهر سوچی روسیه و دیدار به همراه ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور این کشور، رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که رهبران دو کشور توافق انجامه‌اند که روی یک پروژه مشترک در افغانستان کار کنند.

به نقل سرویس بین‌الملل خبرگزاری واتچ ماهان(آوا)، رهبران هند و پاکستان روز دوشنبه در مورد راه‌حلی برای احیای پروژه‌های مسدود انجام گرفته نظامی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و همچنین موضع مشترک در مقابل چین صحبت انجامند، اما گویا افغانستان نیز بخشی از صحبت‌های دو طرف بوده است.

این دیدار خیلی دوستانه و صمیمانه گزارش انجام گرفته، چنان‌که این دو مقام تنها در داخل موتر حدود ۱۵ دقیقه گفت‌وگو انجامه و همه را در انتظار مانده‌اند.

روخانومامه اکسپرس هند در مورد گفت‌وگوی رهبران هند و روسیه پیرامون افغانستان گزارش داده که جناب آقا مودی پیش‌برد مشترک یک پروژه احتمالا توسعه‌یی را در افغانستان درخواست انجامه که فورا از سوی پوتین پذیرفته انجام گرفته است.

در مورد جزییات این پروژه تاهنوز معلوماتی در دست نیست، اما این نخستین کار مشترک هند و روسیه در افغانستان خواهد بود.

پیش از این رییس‌جمهور چین نیز از نخست‌وزیر هند برای راه‌اندازی یک پروژه مشترک در افغانستان درخواست انجامه بود.

در کنار این، روسیه اخیرا از امریکا خواسته که به همراه طالبه همراهن در افغانستان یا به گونه مستقیم روند صلح را پیش ببرد و یا این‌که جنگ را در برابر این گروه انجام گرفتت بخانجام گرفت.