واتچ ماهان

تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷


تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد

 

به نقل خبرگزاری کتاب ایران (واتچ ماهان)، بر اساس اعلام روابط عمومی استودیو هورخش، جلسه رونمایی و جشن امضا کتاب «عروسک‌های متحرک» نوشته هرمز حقیقی به همت استودیو هورخش روز گذشته، ۲۵ اردیبهشت ماه به همراه حضور نویسنده کتاب، مدیران استودیو هورخش و جمعی از علاقه‌مندان در کتاب‌فروشی «نشر هنوز» برگزار انجام گرفت.

 اشکان رهگذر موسس و یکی از مدیران ارانجام گرفت استودیو هورخش در این مراسم دربه همراهره آشنایی‌اش به همراه هرمز حقیقی گفت: آشنایی به همراه استاد حقیقی از مهم‌ترین شانس‌های خانومدگی من بوده است. برای هنرجویانی مانند من که می‌خواستیم کارمان در حوزه‌ انیمیشن را از صفر شروع کنیم، قدم اول زیاد مهم بود. کارگاه استاد حقیقی در مرکز صبه همراه حدود هفت سال برگزار ‌می‌انجام گرفت و او کسی بود که هنر انیمیشن را برای ما از جعبه سیاه خارج انجام و ما را متوجه انجام که می‌توانیم برای ساخت انیمیشن از ابزارهای ساده شروع کنیم و این هنر آن‌طور که فکر می‌انجامیم دست‌نیافتنی نیست.

او علاقه استادش به تدریس را زمینه‌ساز روی کار آمدن نسل جوان انیمیشن ایران دانست و بیان انجام: استاد در این کتاب هم اشاره می‌کند که فکر می‌کنیم فرآیند انیمیشن زیاد پیچیده و دست‌نیافتنی است اما می‌توان به همراه امکانات و ابزارهای موجود به خلق عروسک‌های کاربردی در انیمیشن پرداخت. همان‌طور که

رهگذر: آشنایی به همراه استاد حقیقی از مهم‌ترین شانس‌های خانومدگی من بوده است. برای هنرجویانی مانند من که می‌خواستیم کارمان در حوزه‌ انیمیشن را از صفر شروع کنیم، قدم اول زیاد مهم بود.

در آن کارگاه‌ها ما از تکنیک فلیپ‌بوک شروع انجامیم و بعد به پیچیده‌ترین دستگاه‌های وقت انیمیشن رسیدیم، در این کتاب می‌بینیم استاد چقدر ساده ما را تشویق می‌کند که کار را به راحتی شروع کنیم و نیاز نیست که حتماً ابزار خاصی در دسترس داشته به همراهشیم.

کارگردان انیمیشن «آخرین داستان» به همراه اشاره به این‌که اراده هنرمند مهم‌ترین خصیصه برای شروع مسیر اوست گفت: استاد حقیقی در حوزه‌های مختلف مانند سابقه کار طولانی در زمینه کتاب و انیمیشن کودک دارد اما فکر می‌کنم این نخستین کتاب تخصصی است که از این دریای بی‌کران دانش او منتشر انجام گرفته و کسانی که می‌خواهند وارد این عرصه شوند به همراهید به همراه همین کتاب‌ها شروع کنند.

رهگذر به همراه بیان این‌که از دوران هنرجویی‌اش در کلاس‌های هرمز حقیقی خاطرات زیادی دارد، توضیح داد: همیشه وقتی به آن دوران فکر می‌کنم، می‌گویم کاش دانشگاه‌های ما حال‌وهوای کارگاه‌های استاد حقیقی را داشتند. یادم هست استاد ما را تشویق می‌انجامند طراحی کنیم. در آن کارگاه تابلوی طراحی وجود داشت که استاد آن را به طراحی‌های دختران و پسران هنرجوی کلاسش اختصاص داده بود. استاد همیشه طراحی‌های دختران را در مقایسه به همراه پسران بهتر می‌دانست و این مقایسه‌ها و ایجاد فضای رقابتی به همراهعث انجام گرفته بود ما هم انگیزه پیدا کنیم.

او چاپ و انتشار کتاب «عروسک‌های متحرک» را کار کوچکی در مقابل زحمت‌های استادش در حق نسلی از هنرمندان جوان دانست که خودش هم یکی از آنهاست و عنوان انجام:  قرار بود کتاب‌های استاد حقیقی زودتر منتشر شوند. تجربه به من ثابت انجامه تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد. بنابراین ما به همراه کمک بچه‌های هورخش این کتاب را منتشر انجامیم و البته استاد در نهایت این کتاب را به استودیو تقدیم انجامند. امیدوارم انتشار «عروسک‌های متحرک» شروعی برای انتشار کتاب‌های دیگری از تجربیات استاد به همراهانجام گرفت.

هرمز حقیقی، نویسنده کتاب «عروسک‌های متحرک» به همراه اشاره به کارگاه‌های دهه‌ هشتاد مرکز صبه همراه آغاز انجام گفت: هر وقت هنرجویان آن کارگاه‌ها من می‌رسند، می‌گویند در آن دوره بهترین خاطرات خانومدگی

حقیقی: در این کتاب می‌آموزید که چطور می‌شود به همراه استفاده از خمیر عروسک‌های ثابت و یا به همراه استفاده از اسکلت‌ فلزی سبک عروسک متحرک درست کنید.

ما شکل داد. اشکان رهگذر زیاد خوب دربه همراهره آن دوره نکاتی را بیان انجامند و امروز می‌بینیم که او یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای انیمیشن ایران را هدایت می‌کند.

او ادامه داد: علاوه بر او، چندین هنرمند از همان کارگاه‌ها امروز صاحب بزرگ‌ترین استودیوهای فیلم‌سازی در ایران و خارج از ایران هستند که هنوز به همراه من در تماس هستند. هر چند که در نهایت آن مرکز فرهنگی هنری به «شرکت صبه همراه» تبدیل انجام گرفت و این جریان را متوقف انجام.

حقیقی به همراه اشاره به این‌که پس از توقف کارگاه‌های آموزشی‌اش در مرکز صبه همراه، شروع به نوشتن تجربیاتش انجامه دربه همراهره موضوع کتاب «عروسک‌های متحرک» گفت: در این کتاب می‌آموزید که چطور می‌شود به همراه استفاده از خمیر عروسک‌های ثابت و یا به همراه استفاده از اسکلت‌ فلزی سبک عروسک متحرک درست کنید.

او به همراه نشان دادن اولین عروسک متحرکی که از دوران تحصیلش در خارج از کشور به ایران آورده توضیح داد: آن زمان در شرکت صبه همراه یک آهن‌تراش پیدا انجامیم و به همراه سیستم‌های ضعیفی که در آن دوران داشتیم این عروسک‌ها را ساختیم. در‌حالی‌که امروز خوشبتختانه کسانی هستند که عروسک‌های مفصلی به‌شکل حرفه‌ای‌تری می‌ساخانومد. علاقه‌مندان می‌توانند به همراه همین کتاب بدون نیاز به حضور در کلاس‌های آموزشی، عروسک‌سازی را شروع کنند. در کتاب تمام مواد موجود در به همراهزار و ابزارهای لازم برای این کار را توضیح داده‌ام.

در پایان این مراسم، جشن امضای کتاب به همراه حضور دست‌اندرکاران چاپ «عروسک‌های متحرک» برگزار انجام گرفت.

هرمز حقیقی که فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه تهران است، دوره کارشناسی ارانجام گرفت خود را در رشته انیمیشن در کالجی در شهر کلمبیا گذرانده است. او سابقه همکاری به همراه استودیو والت دیخانومی را نیز در کارنامه خود دارد. هرمز از سال ۵۷ که به ایران به همراهزگشت در شبکه یک سیما آغاز به فعالیت انجام و تا کنون زیاد از ۸۰ انیمیشن کوتاه ساخته که همین فعالیت‌ها او را به یکی از پایه‌گذاران انیمیشن در ایران تبدیل انجامه است.