واتچ ماهان

برگزاری نمایشگاه تصویر و ایجاد صندوق حمایت از آوارگان جنگ به خصوص کودکان یمین در هرات

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

برگزاری نمایشگاه تصویر و ایجاد صندوق حمایت از آوارگان جنگ به خصوص کودکان یمین در هرات

به نقل خبرگزاری واتچ ماهان (آوا)، همایش نمایشگاه تصویر و ایجاد صندوق حمایت از کودکان آواره از جنگ در هتل بین المللی صدف به همراه حضور ده ها تن از شخصیت های علمی، سیاسی و فرهنگی به همراه به تصویر کشیدن زیاد از ۳۰ تصویر از کودکان و خانومان آسیب دیده جنگ، قحطی و آوارگی از کشورهای افغانستان، یمن، عراق، سوریه، میانمار برگزار انجام گرفت .
 
فرامرز شهزاد رسولی؛ مسئول فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه غرب ضمن ابراز خوش آمدگویی به میهمانان به همراه اشاره به ابعاد و اهداف برگزاری این همایش و نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری این همایش و نمایشگاه، بیان حقایق تلخ و ناگواری است که هر روز در جهان اسلام و در زیر پرچم لا اله الا الله محمد رسول الله، اتفاق می افتد که قربه همراهنیان آن جز مسلمانان مظلوم در همه اقصی نقاط جهان بخصوص خاورمیانه کسی دیگری نیست.

وی افزود: از حملات شبه همراهنه و بمبه همراهران های سازمان یافته در افغانستان و توطئه و دسیسه های بین المللی علیه آقام فلسطین و تا قحطی و آوارگی و مرگ آقام میانمار و سوریه و یمن مخصوصا کودکان یمن. همه این ها عوامل مشخصی دارند!

 

رسولی ادامه داد: ما اینجا گرد هم آمده ایم تا صدایی شویم برای گلوهای خفته در خاک و خون و آتش جنگ و دسیسه های غداران و عیاشان خون آشام که طنین آواز شان در صدای مهیب بم ها خاموش انجام گرفته است.

 مسئول فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان تصریح انجام: امروز همه شاهد هستیم که در افغانستان هفده سال تمام به همراه حضور زیاد از چهل کشور جهان و مصرف ملیارد ها دالر نه امنیت آمد و نه هم به همراهزسازی و ساخانومدگی و نه قانونمندی بلکه دامنه های نا امنی و جنگ گسترده تر انجام گرفت و سازمان ها و حلقات استخبه همراهراتی ناحیه ای و فرا ناحیه ای زمینه و مجال افزایشی در شعله ورتر انجامن جنگ در افغانستان پیدا انجامند.

وی اظهار داشت: زیادی از به اصطلاح زعمای جهان اسلام به رهبری عربستان سعودی همواره در فکر عیش و نوش خود بوده در تعامل و تبه همراهنی به همراه استکبه همراهر، اشغالگران و خونخواران سرزمین های اسلامی در رأس آن امریکای جنایتکار جنگ را در خاور میانه شعله ور نموده اند و هر روز به همراه فتنه انگیزی های شان جان دهها تن از خانومان و کودکان امت مسلمان را میگیرند.

رسولی یاد آور انجام گرفت: همه شما میدانید که قربه همراهنیان جنگ های خانمان سوز و ویرانگر، اطفال، خانومان و پیرآقاان اند و هیچ صندوق حمایتی برای این قشر از سوی حکام و زعمای کشورهای اسلامی ایجاد نانجام گرفته است و ما شاهد تلفات جانی روزانه صدها تن چه به خاطر عدم دسترسی به آب و غذا و چه به خاطر عدم خدمات صحی هستیم.

 

وی گفت: در همین راستا نهضت اسلامی افغانستان برآن انجام گرفته است تا در این همایش مظلومیت مسلمانان جهان را به همراهزگو و صندوق حمایت از اطفال و خانومان جنگ زده در جهان اسلام بخصوص اطفال یمن و افغانستان را ایجاد نماید و توقع و امید ما این است که این کار مورد حمایت همه سخاوتمندان و آقام مومن و متدین ما واقع گردد.

 

مولوی محمود احمدی عضو شورای اخوت اسلامی در ولایت هرات نیز در رابطه به علل بحران های کنونی کشورهای مسلمان بخصوص یمن که در حاشیه مرکز تمدن اسلامی در گرداب توطئه و جنگ و خون که از طرف عربستان سعودی و همپیمانان شان افروخته انجام گرفته گفت: تمام نابسامانی های موجود در کشور های اسلامی از سوی داعیان و سردمداران جهان عرب بخصوص عربستان سعودی به حمایت از امریکا متجاوز سازماندهی می شود و این جز یک توطئه بر علیه مسلمانان چیزی دیگری نیست. 

مولوی سید مصطفی قتالی رئیس شورای سادات و روحانیون ولایت هرات در ادامه این همایش اظهار داشت: رفع اختلافات، حس بشر دوستی و الگو گیری از خلفای راانجام گرفتین را به همراهید وظیفه همگانی خود بدانیم تا برای حفظ وحدت و اخوت اسلامی تلاش ورزیده و دستگیر مستمندان به همراهشیم تا اینکه برای بیگانگان فرصت مساعد نشود تا از خلاهای موجود استفاده سوء نموده و امت مسلمه را به طرف ظلمت و تاریکی بکشانند.

 

الحاج قاری غلام محمد مصؤن عالم دین افزود: دوری از احکام الهی و شریعت اسلامی و سوء استفاده از اسلام از سوی بعضی حکام که در صدر رهبری جهان اسلام قرار دارند عامل اصلی مظلومیت مسلمانان سراسر جهان است.

 

جناب مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان پیرامون مظلومیت مسلمانان گفت: همه میدانید که امروز جهان اسلام سخت دردمند است امروز گوشه گوشه دنیای اسلام را بحرانی بزرگ فراگرفته است، امروز مسلمانان در همه اقصی نقاط جهان منتظر یاری رساندن من و توست از همین رو هدایت قرآنی برای مان هست که خداوند متعال می فرماید و ان استنصروکم فی الدین فعلیکم النصر یعنی اگر مسلمانان شما را به کمک و نصرت دین فراخواندند شما به همراهید به کمک آنها بشتابید.

 

وی افزود: امروز حساسیت های دینی و ایمانی مان حکم می کند که علیرغم تمام مشکلات و نابسامانی های موجود در کشور که متاسفانه هر روز به این مشکلات افزوده می شود اندکی و لحظه ای فراتر از مرزهای جغرافیایی مان فکر کنیم، بیاندیشیم و نقل کرد بگوییم.

 

رهبر نهضت اسلامی افغانستان ابراز داشت: امروز آتش جنگ در کشور های اسلامی به جرم مسلمان بودن شان شعله ور انجام گرفته ، همه شما می دانید که امروز کابل ما غرق در خون، شرق کشور غرق در خون و غرب کشور مان هم در ماتم به سر می برد و هر روز به شمار شهدای مان افزوده می شود و جهان اسلام نیز در چنین حالتی به سر می برد.

 

مختار به همراه اشاه به پرسشهای اساسی بوجود آمده در راستای ایجاد چنین رخدادهای وحشتناک، حشونت آمیز وجنگ ومصیبت در کشورهای اسلامی گفت:امروز جهان اسلام سخت مصیبت دیده ای را داریم،.امروز کودک جهان اسلام و کودک افغانستان افزایش از هروقتی درد از دست دادن پدر را می چانجام گرفت.

وی ادامه داد: مسئولیت همه ما این است که در کنار برادران و خواهران فلسطینی، یمنی، سوری، عراقی، میانماری و غیره بیاستیم تا به همراهانجام گرفت که از جمله مسلمین قرار گیریم در غیر آن ما به وظایف دینی و اسلامی خود عمل نانجامه ایم .

 

رهبر نهضت اسلامی افغانستان افزود: درست است که ما در کشور خود هزاران مشکل داریم. اما وظایف ایمانی و دینی ما حکم می کند که به نصرت دین خدا و به نصرت مسلمانان بشتابیم و دست یاری برای آقامان جهان اسلام دراز کنیم از این رو صندوق اعانه و کمک به مظلومین جنگ را ایجاد انجامه ایم.

 پوهنوال عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه هرات محقق و پژوهشگر اسلامی در رابطه به وحدت و اخوت اسلامی ابراز داشت: اینکه چرا امت مسلمه در مظلومیت قرار دارد وجود حکومت های نا مشروع، فاسد، مستبد و سلطه طلب حکام این کشورها و عدم استفاده از قرآن و سنت پیامبر(ص) در تعیین قوانین است.

 

وی افزود: یگانه راه بیرون رفت هم از حالات کنونی و نجات از بحران های موجود اصلاحات سازمان یافته در راستای حفظ ارزش های اسلامی و عدالت اجتماعی می به همراهانجام گرفت.

 

در اخیر این همایش دعائیه توسط مولوی امان الله عضو شورای سادات و روحانیون  برای مظلومین و افتتاح صندوق اعانه برای اطفال جنگ زده یمن و افغانستان از سوی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و دوکتور روشنفکران پایان یافت.

گفتنی است در این همایش رهبر نهضت اسلامی افغانستان، مولوی محمد مختار مفلح، نمایندگان احزاب سیاسی، به همراهنوان، فعالان جامعه مدنی، بزرگان، متنفذین، نمایندگان سازمان های اجتماعی، جوانان و نوجوانان، عبدالرزاق احمدی ریس معارف ولایت هرات، داکترصفی الله اسحاقزی ریس انستیتوت علوم صحی ، جمعه گل خان مجاهد یکی از فرماندهان جهادی، استاد عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه، محمد کریمی مسئول نهضت اسلامی افغانستان در حوزه غرب، فرامرز شهزاد رسولی مسئول فرهنگی نهضت اسلامی در حوزه غرب، استاد محمود جویا نقل کردورو استاد دانشگاه و مسئولین بخش خواهران نهضت اسلامی در حوزه غرب و علما حضور داشتند.